צעצועי התפתחות מומלצים לגני ילדים

הגיל בו הילדים נמצאים בגן הילדים הוא גיל התפתחותי משמעותי. לצעצועים ולמשחקים יש תפקיד חשוב מאוד בגיל הזה, ולכן יש לבחור היטב בצעצועים שיתרמו להתפתחות הילד. 

גן הילדים הוא מקום שבו ילדים צעירים לומדים כיצד להשתלב בחברת ילדים אחרים, כיצד לשתף יותר וגם כיצד לדרוש ולקבל בצורה חברית וטובה, את מה שהם רוצים. 

האינטראקציה עם ילדים אחרים נעשית תוך כדי משחק, כאשר גני ילדים טובים, כמו כאלה שישנם ברמת גן, מקפידים לכן על איכות הצעצועים, המשחקים והמתקנים שלהם ועל שילוב נכון בין סוגי הצעצועים השונים. 

חשוב: תמהיל נכון בין צעצועים משתפים וצעצועים אישיים

מיד ניגע ספציפית בכמה סוגים של צעצועי התפתחות, אבל בכל מקרה שבו אתם קונים צעצועים לגן, הקפידו שיהיה שילוב נכון בין צעצועים אישיים – שמאפשרים לילד לשחק ולהיות "עם עצמו", בשקט – לבין צעצועים שיש בהם מימד שיתופי. 

התפתחות היא לא רק פיתוח החשיבה, לצורך העניין, אלא גם התפתחות חברתית ורגשית – דברים שמושגים תוך שימוש בצעצועים שמתאימים לכך. 

משחקי הרכבה

משחקי הרכבה מפעילים את הדמיון. הם משפרים את המוטוריות העדינה, כיון שיש לכוון חלקים מסוימים למקומות מסוימים, והם מצריכים גם לעיתים לימוד של הוראות שימוש מסוימות והקפדה עליהן. 

משחקים אלה קיימים בשני סוגים עיקריים, כאשר יש כאלה שבהם משחק רק הילד בעצמו וכאלה שמשמשים ל"בנייה" או הרכבה של אלמנטים או מבנים גדולים. האחרונים דורשים כמובן יותר שיתוף פעולה עם ילדים אחרים. 

פאזלים

במרבית המקרים, משחקים אלה פונים למשחק בודד, שמרכיב בעצמו את הפאזל, אבל לא בהכרח:

בהחלט אפשר ששני ילדים ישחקו בפאזל אחד, ישתפו ביניהם פעולה בחיפוש אחרי החלקים השונים ובהחלטה על מיקום כל חלק והאוריינטציה שלו. 

פאזלים מפתחים את הדמיון. הם מפתחים את הצורך בהבנה של תמונה כללית, חסרים והשלמות ואם משחקים בצוות – גם עבודה בצוות, כמובן. 

פאזלים של צורות הנדסיות

משחקי הרכבה אלה מבוססים על צורות הנדסיות מגנטיות שונות (משולשים, מעוינים, מרובעים למיניהם וכו') ולוח מגנטי מחיק. 

הילדים מקבלים משימה להרכבה – צורה שיש להרכיב מצורות שונות שיש להם – או שהם יכולים לשחק משחק חופשי, ולהרכיב מה שהם רוצים תוך שימוש במגוון הצורות שעומד לרשותם. 

סוג משחק זה מפתח את הדמיון, ממחיש את העובדה שצורות שונות מורכבות מצורות אחרות, מפתח את כל נושא ה"תכולה" (מה מכיל מה) ותורם לשיתוף פעולה חברתי. 

קליעה למטרה

מסוג המשחקים או המתקנים שמיועדים לחצר הגן, אבל יש גם משחקים שמתאימים לחלל הגן עצמו. 

כמתקן חצר, קליעה למטרה יכולה להתבסס על כדורסל, למשל. בתוך הגן אפשר להשתמש בכדורי ולקרו שנזרקים לעבר לוח בד נצמד או מטרה שבמרכזה עיגול שלתוכו יש לקלוע את הכדור.

במטרות עיגול מכוונים וזורקים כדורים בקטרים שונים: ככל שקוטר הכדור גדול יותר, קשה יותר לקלוע אותו. 

משחק זה מפתח מיומנות אישית, לצד עבודה קבוצתית, תחרותיות, ועוד.