משפחתון בתוך הבית – איפה שמים את הגבולות?

משפחתון הוא פתרון נפלא עבור אימהות עובדות אשר רוצות להיות בטוחות שהן משאירות את התינוק שלהן בידיים חמות ובאווירה ביתית. משפחתון הוא גם מקור הכנסה מתאים עבור נשים אשר אינן רוצות לצאת מהבית כדי להתפרנס. נשים אלו מצליחות לשלב בין הבית והעבודה, ומתוך הבית לייצר הכנסה. כך הן לא עוזבות את הבית ובמידה ויש להן תינוק הן אינן נדרשות לשלוח אותו, והן נהנות מחיים נוחים ומאפשרים.

האתגר: הגבול בין הבית לעבודה

אמנם אחד היתרונות הבולטים עבור מי שמנהל משפחתון הוא העובדה שהעבודה נמצאת בתוך הבית, וניתן לנהל את הבית, לבשל ארוחות ולקבל את הילדים בשובם מהלימודים. אבל יחד עם זאת המציאות הזו יוצרת אתגר כיוון שכאשר הבית והעבודה משמשים בערבוביה עלול להיווצר מצב לא נעים בו אין גבולות ברורים, חדרי ילדים מעוצבים ניזוקים וחפצי בני הבית מגיעים להישג ידם של הפעוטות – חיי המשפחה נפגעים כתוצאה מהמשפחתון ואילו המשפחתון ניזוק בגין המשפחה. איפה שמים את הגבולות? אכן, חשוב מאוד למצוא את קו הגבול ולשמור עליו יציב וברור.

אחסון הציוד של ילדי המשפחתון

כאשר מטפלים במשך שעות ארוכות בילדי משפחתון חשוב מאוד למצוא מקום הולם לאחסון כל החפצים שמשמשים אותם. חלק מהפריטים שייכים לילדים וחלקם שייכים למשפחתון. אך לכל אחד מהחפצים הללו יש למצוא מקום אחסון נוח ומתאים. כך שהציוד של המשפחתון לא ייעלם ויתפזר בין חפציהם של בני הבית. לשם כך מתאים לרכוש שידה מיוחדת או ארונית ייעודית אשר מתאימה לגני ילדים. בצורה כזו ניתן לאחסן במלוא הנוחות את הציוד ולמצוא בקלות כל פריט בעת הצורך.

הצעצועים והאביזרים

כמו כן יש לדאוג כי ילדי המשפחתון יקבלו את הצעצועים המתאימים לפי גילם ורמת ההתפתחות שלהם. אמנם המשפחתון מתנהל בבית, אך יחד עם זאת מן הראוי לדאוג לציוד הולם אשר יציב את הילדים מול אתגרים ויאפשר להם לחוות את היום שלהם בצורה נעימה וחווייתית, אשר משלבת בתוכה גם אתגרים תואמי גיל.

שעת מנוחה במשפחתון

היות ומדובר על פעוטות רכים אשר שוהים במשפחתון, סדר היום שלהם כולל גם את שעת המנוחה. מסיבה זו צריך להתאים את הבית גם למטרה זו. לרוב יכלול משפחתון כחמישה פעוטות וזה אומר שבחדר צריכים להיות חמש מיטות מתאימות. ניתן להשתמש במזרונים, לולים, מיטות תינוק ועריסות – חדרי תינוקות מעוצבים אשר יכילו מספר מקומות שינה בצורה נוחה ופרקטית. פעוטות אשר מקום השינה שלהם כמו גם השעה ברורים נשכבים למנוחת הבוקר בצורה קלה ונוחה יותר.

כאן כן – כאן לא

ניהול משפחתון כולל הצבת גבולות ברורים גם לפעוטות. ילדי המשפחתון צריכים לדעת ולהפנים אלו אזורים מיועדים להם ולאן הם לא אמורים להיכנס. לדוגמה, המטבח מהווה אזור שעלול להיות מסוכן לפעוט סקרן. היות שכך נכון לסגור את המטבח ולמנוע מהילדים להיכנס אליו. כמו כן באשר לשירותים ולחדר האמבטיה, כאשר הגבול יהיה ברור וקבוע הפעוטות לא ינסו שוב ושוב להיכנס לאזורים אלו שהם מסוכנים עבורם. גם פעוט בן שנה ואולי פחות מכך מפנים את הגבול ולומד אילו אזורים מיועדים עבורו ולאיפה אסור לו להיכנס.

המאמר מוגש באדיבות דרים לנד – חדרי ילדים מעוצבים