חיזוק ושיפור זחילה באמצעות חוג שחיית תינוקות

תינוקות מתחילים להתנועע די מהר. ברוב המקרים בגיל שבין 7 ל-9 חודשים, התינוקות כבר מתחילים לזחול, כאשר רובם יתחילו להתהפך ביום הולדתם הראשון. כאשר התינוק זוחל, הוא בדרך כלל יושיט לסירוגין את יד ימין ורגל שמאל, ולאחר מכן את יד שמאל ורגל ימין על מנת להתקדם, תוך שהוא ישתמש בשני צדי הגוף באותה מידה, כאשר הבטן שלו נותרת משוטחת על הרצפה.

לעודד את הזחילה

לזחילה יש יתרונות רבים, לכן, אם התינוק שלכם עבר את גיל 9 חודשים ועדיין אינו זוחל כדאי להתייעץ עם הרופא. בכול מקרה מומלץ מאוד לשקול לשתף אותו באחד מאותם חוגי שחייה לילדים. אחרי הכול, תנועות הזחילה דומות למדי לתנועות שהתינוק יבצע במים בשיעורים המיועדים ללימודי שחייה. אגב, אם אתם מעדיפים תשומת לב פרטנית לתינוק שלכם, תוכלו לבחור בשיעורי שחייה פרטיים לילדים, אשר מבטיחים למידה בהתאמה אישית בזמן שנוח לכם.

דרך נוספת לעודד את הזחילה היא לפנות בחדר הילדים מספיק מקום שיאפשר לתינוק להתקדם בבטחה בחלל, מבלי להיפצע או להיפגע. כיוון שחדר הילדים שהכנתם לתינוק החדש יהפוך עד מהרה למשטח הזחילה שלו, חשוב מאוד לבחור ברהיטים לחדר הילדים ובצעצועים מותאמים במיוחד לתינוק, אשר אמור לנוע בחדר ולהשתמש בצעצועים בחופשיות ובביטחון.

יתרונות הזחילה

 • הזחילה מלמדת את התינוק להשתמש בשני צדי גופו באופן שווה ומסייעת לו לחזק את שרירי הזרועות והרגליים.
 • אבל לא מדובר רק בחיזוק! הזחילה גם מלמדת את התינוק כיצד להשתמש בזרועות וברגלים יחדיו, על מנת ליצור תיאום בין התנועות המתבצעות משני צדי הגוף שלו.
 • זחילה היא אחת הפעילויות המוטוריות הראשונות אשר משתמשת באותו זמן גם בשני צדי המוח של התינוק, לפיכך יש לה חשיבות רבה מאוד בהתפתחות של הילד.
 • זחילה מעודדת את התינוק ליצור דפוסי למידה טובים יותר, מפתחת את יכולת המעקב הוויזואלי שלו, ומסייעת לפיתוחן של מיומנויות אשר ישמשו את התינוק מאוחר יותר בחייו כמו, להתלבש לבד.
 • זחילה מסייעת לתינוק לבנות בסיס איתן למיומנויות ההתפתחותיות שירכוש בימים הבאים.
 • הזחילה עוזרת לתינוק לפתח את הכוח, האיזון והתיאום הנדרשים כדי להשיג את מיומנויות ההליכה העצמאית.

חמש דרכים לעידוד הזחילה

אם התינוק שלכם עדיין לא התחיל לזחול, הנה מספר טיפים שיעזרו לו במלאכת הזחילה.

 • להשתמש כל יום ב׳זמן בטן׳ ולעשות זאת החל מהרגע שבו התינוק נולד. המונח ׳זמן בטן׳ לתינוק מתייחס להנחת התינוק על בטנו כשהוא ער ותחת השגחה. תנוחה זו מחזקת את הצוואר, את הגב ואת הכתפיים של התינוק, ומכינה אותו לשלב הזחילה. בנוסף, תנוחת הבטן מעודדת את התפתחותן של מיומנויות מוטוריות שונות.

׳זמן בטן׳, במקום שכיבה על הגב, ימנע את התופעה של שיטוח ראשו של התינוק. זכרו להקפיד על ׳זמן בטן׳ במהלך היום, אך לוודא שהתינוק ישן תמיד כשהוא שוכב על הגב.

 • לבצע שכיבות סמיכה. הורים יכולים לשכב על הרצפה עם התינוק ולהפגין בפניו שכיבות סמיכה. התינוק יוכל לראות את ההורה מרים את עצמו על הידיים, ויתפתה בסופו של דבר לחקות את התנועות הללו. אפשר גם לעזור לתינוק על ידי מתן תמיכה באזור שמתחת לחזה של התינוק.

 

 • ללמד את התינוק להתנדנד כשהוא עומד על ארבע. אם התינוק שלכם כבר עומד על הידיים והברכיים, למדו אותו כיצד להתנדנד הלוך ושוב, כדי להרגיל אותו למצוא את האיזון הנכון במצב זה. תוכלו להשמיע ברקע מוזיקה בהתאם לקצב שבו התינוק מתנדנד, או לשיר לו את השיר המוכר והאהוב של המשורר ח.נ. ביאליק:

"נַד, נֵד, נַד, נֵד. רֵד, עֲלֵה, עֲלֵה וָרֵד! מַה לְמַעְלָה? מַה לְמָטָּה? – רַק אֲנִי,. אֲנִי וָאָתָּה…״

 • להרחיק צעצועים מהישג ידו של התינוק. כשהתינוק מתכונן לזחול ולנוע בחלל, הסירו בהדרגה את הצעצועים מהרצפה ושימו אותם על הספה או על השולחן. זה יעודד את התינוק להרים את הראש ולדחוף קדימה את הידיים והברכיים במאמץ לאתר את הצעצוע שנעלם לפתע פתאום. פעולה זו מסייעת לתינוק להתכונן בסופו של דבר לתנועת זחילה לקראת הצעצוע.

 

 • שכיבות סמיכה לעידוד הזחילה לקראת צעצוע מועדף. השתמשו בצעצוע שמסוגל לזוז, כמו מכונית או צעצוע אחר עם גלגלים, והניחו אותו במרחק מה מהישג ידו של התינוק, כדי לעודד אותו להתקדם לצעצוע. כאשר התינוק מתקרב לצעצוע ונוגע בו, הצעצוע נדחף לאחור, מה שמכריח את התינוק להמשיך שוב ושוב לזחול לצעצוע המתגלגל לאחור. הגמול עבור המאמצים של התינוק יהיה כשתגישו לו את הצעצוע ותאפשרו לו לשחק בו.